Одним із важливих і непростих випробувань, яке слід пройти учням після закінчення школи, є зовнішнє незалежне оцінювання. Наша держава зробила надзвичайно важливий крок на шляху до реалізації конституційного права на рівний доступ до вищої освіти кожного громадянина України. З 2009 року в Україні вступ до ВНЗ можливий лише за умови проходження ЗНО. Це підтверджено нормативно-правовими документами Міністерства освіти та науки України.
Підготовку школярів до виконання тестових завдань з навчальних предметів слід здійснювати насамперед за моделями, пропонованими Міністерством освіти і науки України та Українським центром оцінювання якості освіти.
У Балаклійському ліцеї розроблена система підготовки учнів до ЗНО, що включає програму та здійснюється за різними напрямами:
-
Аналітико-діагностична діяльність закладу з метою виявлення рівня знань та прогнозування наступних дій.
-
Урок як основна форма формування предметних компетентностей ліцеїстів. Саме урок є основним засобом реалізації «Програми підготовки учнів до ЗНО з навчальних предметів у Балаклійському ліцеї». На кожному етапі уроку пропонуються тестові завдання різної форми для поетапного контролю та самоконтролю.
-
Організація курсів за вибором учнів та факультативних курсів з предмета.
-
Позаурочна діяльність з предмета: участь в олімпіадах, предметних конкурсах, турнірах, інтелектуальних іграх, малій академії наук, предметних тижнях.
-
Індивідуальна робота з учнями.
-
Створення тренінгових груп, де відводиться 3 години на українську мову та літературу, 5 годин на математику, 2 години на історію України, 2 години на англійську мову.
-
Створення умов для формування міжпредметних зв’язків та формування надпредметних та життєвих компетентностей ліцеїстів. Зосередження загальних зусиль навколо спільної мети – конкурентоспроможного випускника, співпраці в команді педагогічного колективу, батьків та адміністрації закладу.
-
Використання ефективних технологій навчання та виховання особистості (поєднання традиційних та інноваційних технологій, особлива увага – ІТ-технології: самоосвіта учнів, використання тестових завдань різних видів з сайтів по підготовці до ЗНО, проходження тестів та олімпіад on-line).
-
Створення умов для внутрішньої та зовнішньої мотивації за Ксендзовою учнів та батьків (індивідуальна робота з учнями та батьками, години спілкування, класні та шкільні батьківські збори).
-
Самоосвіта. Найбільш високих результатів, за нашими дослідженнями, досягають ліцеїсти, які вмотивовано запроваджують самостійний пошук інформації з предмета.
-
Технологічний компонент. Уміння раціонально розподілити час на виконання завдань, правильне перенесення результатів до бланку відповідей дає можливість випускнику досягти більш високих результатів.
-
Психологічний супровід. Досвід показує, що результат тестового оцінювання залежить не тільки від рівня навчальних досягнень учня, але й від його психологічної підготовленості.
-
Професійна компетентність педагога.
Така система роботи перевірена часом, є ефективною та дає позитивні результати. Наберімося терпіння, і відмінний результат обов’язково буде.
Система підготовки ліцеїстів до ЗНО
